poniedziałek, 7 grudnia 2009

Do sprzedaży trafił właśnie 99 numer miesięcznika "To My Kibice!". W środku, na 64 stronach tradycyjnie znalazły się relacje z najciekawszych spotkań minionych tygodni, m.in. Górnik-Widzew, Wisła-Cracovia, Arka-Lechia, GKS Katowice-Pogoń Szczecin, Apator-Falubaz (finał żużla), czy z dwóch meczy kadry z Rumunią oraz Kanadą. Oprócz tego, znajdziecie również sondaż "Czy i w jakim stopniu Pakt zmienił oblicze ruchu kibicowskiego?", przeprowadzony w związku z obchodzeniem w grudniu pięciolecia Paktu Poznańskiego, subiektywny tekst "Polski ruch kibicowski" opisujący historię ruchu w naszym kraju, ciekawy artykuł zatytułowany "Unia Tarnów - walka z komuną" będący wspomnieniami kibica Unii z lat '80-tych - walka ze znienawidzonym systemem: uliczne zadymy, malunki na murach, roznoszone gazety i ulotki, transparenty, a wszystko to przy jednoczesnym kibicowaniu swojemu klubowi. Oczywiście w środku można się też zapoznać z pięcioma nowymi felietonami oraz uaktualnieniem dotychczasowych rubryk. Czytelników naszego bloga powinien również zainteresować fakt, iż w numerze znalazła się także relacja z manifestacji narodowej w Warszawie, 11 listopada 2009 roku. Polecamy.

Warto odwiedzić profil Myspace coraz bardziej popularnego zespołu Tormentia, gdzie ukazał się fragment utworu "Młot nienawiści" dedykowany niedawno zmarłemu Robertowi Lisowi - gitarzyście Hammer of Hate. Pamięć o Lisie będzie trwać, a gesty takie jak wspomniany utwór będą ją jeszcze silniej pielęgnować.

W Szwecji trwają przygotowania do kolejnego wielkiego marszu upamiętniającego Daniela Wretströma - młodego nacjonalistę zamordowanego przez kilkunastu czarnoskórych, 9 grudnia 2000 roku w Salem. Z sylwetką Daniela oraz opisem tej zbrodni zapoznać się możecie na blogu autonomicznych nacjonalistów ze Stalowej Woli: Daniel Wretström.
Szwedzcy aktywiści, głównie z autonomicznego ruchu Fria Nationalister (Wolni Nacjonaliści) od kilku tygodni przeprowadzają na terenie całej Szwecji akcje informacyjne o marszu oraz problemie czarnego rasizmu w ich kraju. W skład akcji informacyjnych wchodzi liczne rozlepianie plakatów, rozdawanie ulotek oraz pikiety zapoznające szwedzkie społeczeństwo ze wspomnianym problemem. Jedna z takich pikiet odbyła się niedawno w Sztokholmie, gdzie 30 aktywistów FN rozdało kilkaset ulotek i wygłosiło przemówienia.
Manifestacja w Salem odbędzie się 12 grudnia o godzinie 16:00.


3 grudnia w Sankt-Petersburgu miała miejsce kolejna inicjatywa mająca na celu sprawną pomoc więźniom politycznym w Rosji. Podobnie jak w przypadku pikiety w tym mieście, 28 listopada, inicjatorem akcji był niedawno zwolniony z więzienia Dimitrij Bobrov. Tym razem zorganizowano spotkanie przedstawicieli ugrupowań działających na terenie Sankt-Petersburga i okolic, by dokładnie przedyskutować dalszy plan działania. W spotkaniu udział wziął m.in. Roman Zentsov (znany zawodnik MMA), zaś skarbnikiem funduszu na rzecz pomocy osobom represjonowanym mianowano Aleksieja Maksymowa. W międzyczasie w internecie ruszyła również strona, która ma na celu informowanie o więźniach politycznych oraz o inicjatywach solidarnościowych - http://powspb.wordpress.com. Aktualnie w Rosji ma miejsce zaostrzanie rządowej "walki z ekstremizmem" poprzez rozszerzanie 282 artykułu rosyjskiego kodeksu karnego, stąd też wzmożony opór działaczy nacjonalistycznych, który stale będzie się rozwijać.


W minioną sobotę, 5 grudnia, ulicami Warszawy przeszła manifestacja Młodzieży Wszechpolskiej, z okazji dwudziestej rocznicy reaktywacji MW, która miała miejsce w grudniu 1989 roku. Przez owe 20 lat organizacja przeszła wiele zmian, jak i wzlotów i upadków. Zdaniem naszej redakcji, odłączenie Młodzieży Wszechpolskiej od Ligi Polskich Rodzin, w ciągu ostatnich lat z pewnością pomogło pchnąć MW do przodu i dało tej organizacji większą swobodę działań na wielu różnych płaszczyznach. W manifestacji udział wzięło trochę ponad 100 narodowców z różnych części Polski. Wszechpolacy swój marsz zaczęli pod pomnikiem kardynała Stefana Wyszyńskiego na Krakowskim przedmieściu, skąd przeszli pod pomnik Romana Dmowskiego na Pl. na Rozdrożu. Po zakończeniu manifestacji odbyła się msza oraz konferencja zatytułowana "Młodzież Wszechpolska - 20 lat walki", w której udział wzięli również seniorzy Ruchu Narodowego.


Tego samego dnia, czescy nacjonaliści uczcili pamięć Daniela Hejdánka, który w roku 1992, w wieku 17 lat został zastrzelony przez cygańskich rasistów w Pardubicach. Uczestnicy marszu żałobnego zebrali się na stacji kolejowej w Pardubicach, skąd wyruszyli na kilka minut po godzinie 18. Pochód zakończył się na ulicy Hlaváčovowej, gdzie w '92 doszło do morderstwa. Na miejscu odbyły się krótkie przemówienia, po czym pamięć Daniela uczczono minutą ciszy. Po chwili ciszy i refleksji zgromadzeni zapalili znicze i akcja została rozwiązana. Pomimo szykan ze strony policji, marsz przebiegł spokojnie i w atmosferze zadumy. Żałobny marsz ku pamięci Daniela odbył się po raz trzeci, w tym roku udział w nim wzięło około 70 aktywistów.
Warto zaznaczyć, iż w tym roku podobne pochody odbyły się również w innych miastach. W Litvinowie - ku pamięci Miloša Reho, zamordowanego 16 maja 1999 roku oraz w Rakovniku - ku pamięci Jana Strička, zamordowanego przed rokiem (25.10.08). Każde z morderstw miało podtekst rasistowski.


Kończąc dzisiejszą aktualizację zapraszamy do podpisania protestu na stronie www.koniecITI.pl. Strona ta, w przeciwieństwie do strony o "końcu PZPN" została założona przez kibiców (ta druga zaś okazała się "protestem" działacza SLD...). Szczegóły dotyczące protestu znajdziecie na stronie, zaś osoby w mniejszym lub w większym stopniu interesujące się ruchem kibicowskim w Polsce powinny wiedzieć czego on dotyczy.

Zapraszamy również na nową rozgłośnię internetową, która powstała z inicjatywy greckich autonomicznych nacjonalistów: